baner
baner

Z życia szkół

Powiaty Partnerskie

Termomodernizacja

Wybory Samorządowe 2014

baner
baner
baner
baner
baner

Nowoczesne technologie w Powiecie Ropczycko-Sędziszowskim

Informacje, komunikaty

Powiatowe inwestycje

Bezpieczni w Powiecie

Serwis Samorządowy

Galeria

galeria

Newsletter

baner
baner
baner
baner

Poradnik

Niebezpieczne dopalacze

W ostatnim czasie, tematem często poruszanym w mediach, stał się problem tzw. „dopalaczy” i niebezpieczeństwa związanego z ich stosowaniem. Czym więc są wspomniane „dopalacze” i jaki wpływ ma ich stosowanie na codzienne funkcjonowanie m.in.. młodych ludzi?
Opublikowano: 29-07-2013 Drukuj

Czy to kryzys?

W ostatnim czasie określenie „kryzys” stało się bardzo popularne - kryzys ekonomiczny, społeczny, małżeński, wieku średniego, psychiczny itp. Można wymienić wiele rodzajów kryzysu, ale co tak naprawdę kryje się pod tym słowem??
Opublikowano: 19-06-2013 Drukuj

W trosce o zdrowie psychiczne…”Wybrane zaburzenia okresu dzieciństwa i adolescencji”

Niegdyś uważano, że dziecko to „mały dorosły”, tak więc do połowy XX wieku nie istniał system klasyfikacji odnoszący się jednoznacznie i wyraźnie do problemów dzieci. Ale pogląd ten zawodził wobec tak szczególnych problemów jak te związane ze zmianami rozwojowymi zachodzącymi w dzieciństwie i okresie adolescencji. Obecnie wiemy, że nie sposób w pełni zrozumieć zaburzeń okresu dzieciństwa bez odniesienia ich do procesów rozwojowych.
Opublikowano: 25-04-2013 Drukuj

„Światowy Dzień Walki z Depresją”

Smutek jest częścią ludzkiej egzystencji. Możemy go odczuwać w różnych sytuacjach i na różnych etapach naszego życia. Może trwać chwilę albo zatruwać życie przez długi okres czasu. Smutek jest również jednym z podstawowych objawów depresji, choroby, która może spaść na człowieka nagle wraz z ciężkim ciosem od losu lub innym nieszczęściem albo pojawić się powoli, podstępnie.
Opublikowano: 01-03-2013 Drukuj

Codzienność z pozycji metra nad ziemią

9 stycznia w "Pytaniu na śniadanie", emitowanym w Programie Drugim TVP uczestniczyła Marta Magdoń, tegoroczna maturzystka, mieszkanka naszego Powiatu.
Opublikowano: 23-01-2013 Drukuj

W trosce o zdrowie psychiczne - Schizofrenia

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą i bardzo złożoną. Podstawowym objawem schizofrenii jest zerwanie relacji ze światem zewnętrznym. Osoba chora nie jest w stanie właściwie wypełniać funkcji społecznych. Dla ludzi z otoczenia chory na schizofrenię jest często niezrozumiały, nieprzewidywalny a niekiedy przerażający.
U niektórych choroba rozpoczyna się łagodnie, stopniowo i powoli. Choroba może wystąpić również nagle, pod wpływem jakiegoś czynnika wyzwalającego. Może to być silny wstrząs, nadmierny stres, żałoba czy użycia środka psychoaktywnego.
Opublikowano: 03-12-2012 Drukuj

W trosce o zdrowie psychiczne - Zaburzenia nastroju

Zaburzenia nastroju są grupą najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych. Wiele wyzwań życia codziennego powoduje zmiany w uczuciach i zachowaniu. Ważne jest, aby umieć odróżnić zwyczajne zmiany zachowania wywołane codziennym stresem od oznak poważniejszych problemów. Zaburzenia nastroju wywierają wpływ na codzienną aktywność danej osoby. Wywołują cierpienie, utrudniają uczenie się, pracę i nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.
Autor: PCPR Opublikowano: 15-10-2012 Drukuj

W trosce o zdrowie psychiczne - Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe to najbardziej rozpowszechniona grupa zaburzeń nerwicowych.
Lęk jest reakcją organizmu pozwalającą radzić sobie z niebezpieczeństwem i zagrożeniem. Jest elementem codziennego życia większości ludzi i pełni użyteczną funkcję, ponieważ pod wpływem lęku wyzwala się reakcja „walki lub ucieczki”. Niewielkie natężenie lęku wpływa pozytywnie na nasze działania. Jednak oprócz lęku adaptacyjnego, w którym zagrożenie jest oczywiste (np. uzbrojony napastnik), istnieje również lęk patologiczny, kiedy to człowiek boi się, ale nie potrafi określić przyczyny i źródła swojego lęku lub też jego lęk jest irracjonalny - niewspółmiernie wielki do zagrożenia.
Autor: PCPR Opublikowano: 08-08-2012 Drukuj

Co w apteczce?

Apteczka Pierwszej Pomocy powinna być w każdym prywatnym domu i każdym zakładzie pracy, choćby był on najmniejszym biurem. Jest także niezbędnym elementem wyposażenia każdego samochodu. Przyda się tam, gdzie dojść może do kryzysowych sytuacji - czyli wszędzie.
Opublikowano: 27-06-2011 Drukuj

Wakacyjna pierwsza pomoc

Podczas wyjazdu na urlop, czy wakacje może przydarzyć nam się wiele nieplanowanych drobniejszych i poważniejszych wypadków. Co zrobić, aby uchronić siebie i swoich bliskich w takich sytuacjach? Jak reagować przy skaleczeniu, udarze słonecznym, ukąszeniu przez osę, pszczołę, czy kleszcza? Wiesz jak należy się zachować w takich sytuacjach?
Opublikowano: 27-06-2011 Drukuj

Bezpieczny Senior

Coraz częściej notowane są czyny zabronione, których ofiarami padają osoby w podeszłym wieku. Związana z tym wiekiem ufność powoduje, że ludzie starsi i mieszkający samotnie są łatwym celem dla sprawców.
Opublikowano: 27-06-2011 Drukuj

Zagrożenie terrorystyczne – co robić?

Wydarzenia z 11 września 2001 roku w USA czy serie zamachów bombowych pokazują najlepiej, że na świecie nie ma kraju wolnego od zagrożenia zamachami terrorystycznymi.
Opublikowano: 27-06-2011 Drukuj