21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Można go uznać za jedno z wielu świąt, które zapełniają kartki kalendarza. Ale można też wykorzystać tę okoliczność do refleksji nad polską mową, do pogłębiania wiedzy o języku, kształcenia sprawności językowej oraz promowania czytelnictwa.
Tak właśnie dzieje się w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza od wielu lat. Panie polonistki – Małgorzata Maroń i Grażyna Szypuła – organizują konkursy polonistyczne i angażują szkolną społeczność w obchody Dnia Języka Ojczystego. W tym roku była to akcja „Wszyscy jesteśmy polonistami”, w ramach której nauczyciele wszystkich przedmiotów na wyznaczonej godzinie lekcyjnej uczyli poprawności językowej i analizowali błędy często pojawiające się w naszym języku.
W IX już konkursie polonistycznym wzięła udział liczna grupa młodzieży (54 osoby), która mogła wykazać się wiedzą, zaprezentować swoje uzdolnienia i pasje czytelnicze. Finał konkursu odbył się 21 lutego 2017 roku w bibliotece szkolnej. Swoją obecnością zaszczycił nas p. Stanisław Skiba, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Ropczycach. Gość honorowy z uwagą przysłuchiwał się uczniowskim wystąpieniom i oceniał je razem z jury – p. dyrektor Janiną Pupą, p. Małgorzatą Maroń, p. Grażyną Szypułą, p. Lucyną Sokołowską i p. Dorotą Muchą.
Pierwsza konkurencja –po hasłem „Czytam, bo lubię!”- była okazją do promowania czytelnictwa. Uczniowie przedstawiali ciekawe książki i zachęcali publiczność do ich lektury. Przekonywali, że warto sięgać zarówno po klasykę, jak i dzieła współczesne. Polecali powieści obyczajowe, kryminalne, reportaże, fantastykę i romanse. Dowodzili, że przyjemnie i pożytecznie można spędzić czas także przy poradnikach uczących zdrowego i szczęśliwego życia. Jeden z uczestników namawiał do zagłębienia się w lekturę obowiązkową – Pana Tadeusza, na przekór tym, którym epopeja Mickiewicza kojarzy się tylko z nudnym obowiązkiem. Spośród tak różnorodnych prezentacji niełatwo było wyłonić zwycięzcę. Okazał się nim Damian Szeliga z kl. 3 THL, który z wielkim zaangażowaniem i świetną znajomością tematu opowiadał o książce dotyczącej losów dziewczyny, uciekającej z Korei Północnej przed dyktaturą i zniewoleniem (Dziewczyna o siedmiu imionach).
Znajomością poprawnej polszczyzny musieli wykazać się uczniowie odpowiadający na pytania testowe. W nich najlepiej wypadła Aneta Świder z kl. 4 TEM, która śmiało może powiedzieć: „Znam swój język” (tak zatytułowany był test).
Bohaterem kolejnej kategorii – „Mistrz słowa” - został Bolesław Leśmian, wybrany ze względu na osiemdziesiątą rocznicę śmierci. O życiu i twórczości tego poety, uważanego za jednego z największych twórców w naszej literaturze, uczniowie mogli przygotować prezentacje multimedialne (pierwsze miejsce zajęła wykonana przez Annę Pacanowską z kl. 3 TEF) i plakaty (za najciekawszy jury uznało pracę Sylwii Baran z kl. 1 TE). Kilka osób zgłosiło się do recytacji wierszy Leśmiana. W tej kategorii bezkonkurencyjna była Zuzanna Bystrek z kl. 2 PPW, która przejmująco zaprezentowała utwór Dwoje ludzieńków.
Organizatorki składają gratulacje laureatom i dziękują wszystkim uczestnikom konkursu. Wyrazy wdzięczności należą się także: p. dyrektorowi Stanisławowi Skibie - za zainteresowanie wystąpieniami młodzieży i poświęcony czas, członkom jury - za pracę, Radzie Rodziców i p. Karolowi Zagórskiemu - za ufundowanie nagród rzeczowych, paniom bibliotekarkom – za gościnność i pomoc, pani dyrektor Janinie Pupie - za patronowanie konkursowi od pierwszej edycji w 2009 roku.
Święto ważne nie tylko dla polonistów za nami. Pozostaje codzienna troska o piękno i poprawność języka ojczystego. To obowiązek – i zaszczyt. Jedna z uczennic tak przekonywała rówieśników: Nasi przodkowie walczyli o swój język, teraz Ty powalcz o jego kulturę. Posłuchajmy wszyscy tego apelu.
G. Sz.