W ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę młodzież Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza miała możliwość wyjechania na wycieczki dofinansowane ze środków budżetu Państwa.
6 grudnia uczniowie zwiedzili Kraków
Program wycieczki został zaplanowany ze szczególnym uwzglednieniem konkretnych punktów edukacyjnych opracowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania ciekawych miejsc w Polsce, jej historii, zabytków kultury, tradycji, srodowiska przyrodniczego oraz osiągnięć polskiej nauki.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Konzentrations Lager Kraków Płaszów. Miejsce które jest kojarzone z filmem „Lista Shindlera” dziś sąsiaduje z osiedlem mieszkaniowym. Tym większe wrażenie zrobiły na uczniach pozostałości po dawnym obozie nazistowskim z czasów II wojny światowej. Przewodnik opowiedział uczniom wiele ciekawych historii związanych z funkcjonowaniem tego miejsca. Jest ono tym ciekawsze, że pamięć o nim opiera się głownie na relacjach byłych więźniach i fotografiach.
Kolejnym etapem było już zwiedzanie Historycznego Zespołu Miasta Krakowa. Rozpoczynając od wzgórza Wawelskiego i Katedry Wawelskiej, spacerowaliśmy Drogą Królewską, ulicą Kanoniczą i Grodzką, po drodze zobaczyliśmy gdzie mieszkał słynny kronikarz Jan Długosz, obejrzeliśmy słynne witraże Stanisława Wyspiańskiego w kościele oo Franciszkanów, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rynek Główny, wieżę ratruszową, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską wraz z Barbakanem.
Pomimo napiętego programu i niesprzyjającej pogody w doskonałych humorach uczestnicy wrócili do domów.