W dniach 14 – 18 marca 2018 roku odbyła się w Uniwersytecie Rzeszowskim 12. Międzynarodowa Polsko – Niemiecko - Ukraińska Konferencja Pedagogiczna pod hasłem „Rewolucja technologiczna w szkole – perspektywy i wyzwania. Nowa dynamika partnerstw szkolnych?” Konferencja została zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Katedrę Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W inauguracji wydarzenia wzięły udział: pani Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki i pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach reprezentowały: pani Cecylia Szędzioł - nauczycielka j. niemieckiego oraz pani Barbara Sołdan - nauczycielka j. angielskiego. Nauczycielki te prowadzą współpracę międzynarodową ze szkołami partnerskimi w Niemczech: Heinrich Böll Gymnasium w Saalfeld, Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg oraz ze Specjalizowaną Szkołą nr 2 z Drohobycza na Ukrainie, w której główny nacisk kładzie się na naukę języka niemieckiego.
Podczas konferencji mieliśmy przyjemność porozmawiać z przedstawicielami szkoły partnerskiej z Ukrainy: panią dyrektor Larysą Pankevich oraz panią Julią Mykhailyshyn, nauczycielką języka niemieckiego. W tym roku w konferencji uczestniczyli także nauczyciele z Litwy. W ramach spotkania odbyły się wykłady, zajęcia warsztatowe i panele dyskusyjne, dotyczące m. in. komunikacji w dobie nowoczesnych technologii czy też programowania jako istotnego elementu edukacji przyszłości.
Nasze Liceum kładzie duży nacisk na naukę języków obcych oraz realizację projektów wymiany młodzieży. Dzięki wsparciu sponsorów młodzież może, przy niskich kosztach własnych, uczestniczyć w wymianach szkolnych i zwiedzać kraje europejskie. W ubiegłym i bieżącym roku szkolnym z tej formy nauki skorzystało 52 uczniów.
Cecylia Szędzioł