Pokonali 160 szkół, rywalizowali z 600 uczniami i zajęli pierwsze miejsce w kraju.
Członkowie Szkolnego Koła Europejskiego działającego w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach wzięli udział w Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu – projekcie realizowanym przez Klub Jagielloński w Krakowie. W ramach swoich działań uczniowie wykonali projekt społeczny, którego motywem przewodnim była postać Józefa Mehoffera – znanego na całym świecie malarza, witrażysty i grafika, który urodził się w Ropczycach.
Pierwszą częścią projektu był Questing – przewodnik napisany wierszem, który pozwala na zwiedzenie Ropczyc indywidualnie lub z grupą znajomych. Powstał on w językach: polskim, angielskim oraz niemieckim, dzięki czemu obcokrajowcy z wymian szkolnych oraz młodzi ludzie, którzy przyjadą do Ropczyc w ramach Światowych Dni Młodzieży będą mieli okazję bliżej poznać nasze miasto. Questing uczniowie opracowali sami, łącznie z oprawą graficzną. Przewodnik można pobrać przez Internet lub odebrać w ropczyckim Urzędzie Miasta i Gminy.
Inicjatywą młodzieży ropczyckiego ogólniaka był także Geocaching. Jest to zabawa polegająca na szukaniu skrzynek za pomocą współrzędnych geograficznych. W ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w Ropczycach znalazły się 3 cache – wszystkie związane z postacią Józefa Mehoffera.
Najważniejsza w całym projekcie była Gra Miejska, którą uczniowie przygotowywali przez wiele miesięcy. Odbyła się ona 17 kwietnia w Ropczycach. Wydarzenie zaskakiwało formą oraz treścią. Przebrani za znajomych i rodzinę Mehoffera uczniowie stanęli na punktach. W grze występowały dwie kategorie zadań różniące się stopniem trudności: dla rodzin i grup zorganizowanych. Podczas trwania eventu został przeprowadzony także konkurs na najlepsze selfie z trasy. Uczestnicy wydarzenia zostali obdarowani prezentami przez organizatorów.
Zwieńczeniem projektu był dwudniowy wyjazd do Krakowa na Galę Finałową, który odbył się w dniach 2-3 czerwca. W pierwszym dniu reprezentacja uczniów wzięła udział w Grze Miejskiej pt. „Polska innowacyjność i myśl naukowa”, której tematem przewodnim było przybliżenie przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej. W ten sam dzień odbyły się także prelekcje zaproszonych przedsiębiorców oraz koncerty zespołów muzycznych. Specjalnym gościem był aktor Maciej Musiał, który opowiedział, czym dla niego jest patriotyzm. Kolejnemu dniowi wyjazdu towarzyszył wielki stres, ale także nadzieje na bycie docenionym. W równoległym czasie odbywały się trzy półfinały. Już na tym etapie projekt ‘Ropczyce – Kultura ON’ został doceniony przez jury i otrzymał pierwsze miejsce. Najważniejszą częścią Gali był finał, w którym wzięło udział 9 szkół z całej Polski. Każda reprezentacja miała 4 minuty, aby przedstawić swój projekt społeczny. Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Jury składające się z biznesmenów, polityków (m.in. przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP) i działaczy społecznych zadecydowało, że to właśnie Liceum Ogólnokształcące w Ropczycach zdobywa Nagrodę Ekspertów i tym samym wygrywa IV edycję Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, w której wzięło udział aż 160 szkół z całej Polski. Z województwa podkarpackiego swój udział w Akademii zgłosiło 12 szkół, w tym nasze LO jako jedyne z powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Mimo ogromnego sukcesu uczniowie nie spoczywają na laurach. Mają już kolejne pomysły, a jeden z nich – ławeczka Mehoffera - zostanie zrealizowany jeszcze w tym miesiącu.
Szkolnymi koordynatorami projektu są nauczycielki języków obcych: pani Diana Bembenek oraz pani Cecylia Szędzioł- opiekunki Koła Europejskiego.
autor: Zuzanna Maroń, kl. 2b