IX obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

... mam obowiązek czuwać, żeby pamięć o nich nie zaginęła…
                                                                                       Marek Edelman

We wtorek, 24 stycznia br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim odbyła się uroczystość poświęcona pamięci ofiar holokaustu.

Organizatorem obchodów była gmina Wielopole Skrzyńskie. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został rezolucją ONZ z listopada 2005 r. i obchodzony jest co roku, 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Uroczystości służyć mają oddaniu hołdu ofiarom oraz przechowaniu pamięci o okrucieństwie holokaustu.

Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowała Wicestarosta Powiatu Bernadeta Frysztak.

W trakcie uroczystości prelekcję na temat sytuacji Żydów wielopolskich podczas okupacji wygłosił prof. Władysław Tabasz.

Artystycznym akcentem  był występ młodzieży z grupy teatralnej Publicznego Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim w przedstawieniu „Trudno pamiętać, trudno zapomnieć”.

Gościem specjalnym obchodów była Lucia Retman z Hajfy (Izrael), która uczciła pamięć Zofii Pomorskiej, mieszkanki Lubaczowa, która podczas wojny udzieliła jej schronienia w swoim domu i zdobyła dla niej polskie dokumenty, dając tym samym nową tożsamość. Lucia, jako Janina Kogut wyjechała do Berlina i tam przeżyła wojnę pracując w fabryce produkującej broń. W 2007 roku przyjechała do Lubaczowa i odnalazła rodzinę Zofii. Starania Retman przyczyniły się do pośmiertnego uhonorowania Zofii Pomorskiej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Na zakończenie spotkania uczestnicy uroczystości przeszli aleją prowadzącą do zbiorowej mogiły pomordowanych Wielopolan żydowskiego pochodzenia , gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę na kamiennym obelisku.

 

publikacja: 25-01-2017 , aktualizacja: 25-01-2017, autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.