Zaproszenie na KANTORALIA

XII Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora Kantoralia maja swoją historię i rangę. Od lat propagują wśród młodzieży i dorosłych sztukę Tadeusza Kantora, artysty urodzonego w Wielopolu Skrzyńskim, założyciela Teatru Cricot 2, malarza, scenarzysty i reżysera. W Prezentacjach uczestniczą amatorskie grupy teatralne z całej Polski, zajmujące się teatrem niekonwencjonalnym, poszukującym, inspirowanym sztuką Tadeusza Kantora.

Tegoroczne Kantoralia rozpoczynają się wernisażem fotografii teatralnej pt. „Teatr w Kadrze” Damiana Budziwojskiego  jednego z czołowych fotografów regionalnych, portrecisty, dokumentalisty otaczającej rzeczywistości i wydarzeń. Artysta fotografuje koncerty, spektakle teatralne, wydarzenia kulturalne. Jest twórcą autorskich projektów fotograficznych. Publikuje w lokalnych mediach. Laureat konkursów fotograficznych. Współpracuje z regionalnymi instytucjami kultury. „Teatr w kadrze” jest wystawą, która obrazuje i podsumowuje dorobek artysty, pracę aktorów podczas prób, intymne sytuacje za kulisami i premierową scenę teatralną.

Gościnnie podczas Prezentacji wystąpi „Latający Teatr Kantorowi” ze spektaklem „Kantor tu jest” w reżyserii Magdaleny Miklasz.„Dlaczego człowiek widzi rzeczy? Sam stoi na przeszkodzie: zakrywa sobą rzeczy”. F. Nitsche.

A co gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz  wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka  aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści? Podczas tygodniowego warsztatu grupa niezależnych artystów, przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021 r. próbowała doświadczyć i zobaczyć teatru Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów. Eksperyment się powiódł. Duchy zostały wywołane.

Awangarda polskiej,  muzycznej sceny młodzieżowej „Wieża Bajzel” zagra dla wielopolskiej publiczności sobotni koncert. Trzy kobiety: Miruna Chypś wokal, bas elektroniczny, Katarzyna Garncarek  gitara, piano, chórek, Aleksandra Siemieniuk  gitara.

Wieża Bajzel to zespół o którego sile decydują kobiece umysły, ręce i struny głosowe. Przyjaźnią się i spędzają razem czas. Połączyły je fale i muzyka. Grają, śpiewają, czasem krzyczą i rapują. Łączą porządek z bajzlem, plus z minusem oraz dżing z dżangiem, bo czują, że na styku gatunków dzieją się najciekawsze rzeczy.

Teatr Kantor Wymiany Myśli „KTO OCALI Opowieści z Wielopola” reż. Monika Adamiec. Dlaczego i czy na pewno Nepomucen obraził się na Wielopole? Jak silny jest kult maryjny, kiedy odbywa się wyprawa z Meusem na cmentarz choleryczny? Pożar kina, wspomnienia o bliskich osobach i współczesne opowieści, to wątki nawiązujące do historii tradycji „wiecznego miasteczka”. Nie brakuje też nawiązań do dzieciństwa, zabaw i wierszy oraz fragmentów pism Tadeusza Kantora. Spektakl „KTO OCALI. Opowieści z Wielopola” w poetycki sposób nawiązuje do historii mieszkańców Wielopola Skrzyńskiego, opowiada o ważnych dla społeczności sprawach i zdarzeniach. A zarówno młodzi aktorzy, jak i ich rówieśnicy, mają okazję przejrzeć się w tych wspomnieniach i na chwilę zatrzymać się, żeby uszanować przeszłość.

Spektakl przygotowany w szczerości i z uważnością, za autorskim scenariuszem i muzyką na żywo  zaprasza widzów do wspólnej opowieści o nas samych.

Teatr Kantor Wymiany Myśli działa w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. Tworzą go Milena Wójcik, Magdalena Świętoń, Ilona Adamczyk, Roksana Armata, Klaudia Pokrycka, Kamila Pokrycka, Martyna Krajewska, Lara Szkotnicka, Julian Maziarz.

Teatr Terminus A Quo wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej oparte na doświadczeniach Jerzego Grotowskiego, Józefa Szajny i Tadeusza Kantora. Na przestrzeni 46 lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Są to zarówno spektakle autorskie jak i adaptacje sceniczne poezji oraz działania performatywne. Zespół rokrocznie przygotowuje też spektakle uliczne i widowiska plenerowe, często nawiązujące do lokalnych tradycji, świąt i uroczystości. Na Kantoralich wystapi ze spektaklem   „GO”.

Kantoralia są niezwykłym wydarzeniem na podkarpackiej mapie artystycznej i przyciągają do Wielopola Skrzyńskiego artystów z całej Polski oraz tłumy widzów na wystawiane spektakle, akcje happeningowe, performatywne oraz warsztaty teatralne. W tym roku zaplanowano zwiedzanie wystaw kantorowskich, spotkania tematyczne i projekcje filmowe w Kantorówce Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora oraz   spacer historyczny po Wielopolu „Śladami Tadeusza Kantora. Wielopole Skrzyńskie dawne, galicyjskie, dwukulturowe miasteczko” a także wydanie bieżącej, festiwalowej gazetki.

W imieniu Organizatora zapraszamy do wzięcia udziału w ciekawym wydarzeniu, nad którym honorowy patronat objął Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

AFISZ

 

publikacja: 26-05-2022 , aktualizacja: 26-05-2022, autor: Referat Promocji i Sportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.