Konferencja szkoleniowa „Dawca Narządów Dawcą Życia”

Dnia 7 lutego 2019 r. w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się Konferencja szkoleniowa „Dawca Narządów Dawcą Życia”. Inicjatorem konferencji była Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart.

Uczestnicy mogli wysłuchać referatów m.in.: dr hab. n. med. Macieja Kosieradzkiego- specjalisty w transplantologii klinicznej, dr hab.n.med. Jarosława Czerwińskiego – zastępcy dyrektora Poltransplantu, dr n. o zdr. Ewy Zawilińskiej - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.  

Wśród zebranych byli również: Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie – Pan Robert Bugaj, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Pan Stanisław Kruczek, przedstawiciele szpitali, ordynatorzy oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii w  województwie podkarpackim, starostowie, pracownicy samorządowi. Samorząd Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego reprezentowały: Pani Maria Rak i Pani Paulina Książek.  Wykłady stanowiły wprowadzenie do wiodącego tematu jakim jest transplantacja oraz określały jej cele - uzyskanie społecznego poparcia dla dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych jak i żywych oraz podniesienie świadomości wśród społeczeństwa. Transplantacja jest dziedziną medycyny ratującą ludzkie życie. Często borykamy się z problemami społecznymi i moralnymi, wynikają one z braku wiedzy na temat transplantacji. W sytuacjach trudnych biorą górę emocje i brak wsparcia społeczeństwa. Według danych statystycznych województwo podkarpackie   znajduje się w zakresie dawstwa narządów na jednym z ostatnich miejsc w kraju, a jednak jest duże zapotrzebowanie ze strony biorców narządów. W 2018 roku w naszym województwie wskaźnik liczby pobrań wynosił 3,7 dawców na 1 mln mieszkańców, gdzie wskaźnik ogólnopolski wynosił 13.

 

autor – Referat Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych

publikacja: 11-02-2019 , aktualizacja: 11-02-2019, autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.