Laureaci Powiatowego Konkursu Historycznego jadą do Brukseli

W dniu 25 kwietnia w Centrum Kultury w Ropczycach odbył się finał Powiatowego Konkursu Historycznego "Chrzest Polski - wpływ na państwo pierwszych Piastów" zorganizowany przez Bernadetę Frysztak Wicestarostę Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.


W uroczystości wzięli udział: Ks. Proboszcz Ryszard Lis, Ks. Proboszcz Jacek Piróg, Ks. Proboszcz Piotr Stefański, Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, Członek Prezydium Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Czesław Knapik, Przewodnicząca Sekcji OiW NSZZ "Solidarność" Bogusława Buda, Dyrektor Dydaktyczny PCEN Dariusz Zięba, Przewodniczący Oddziału NSZZ "Solidarność" w Ropczycach Andrzej Czochara, ,Mecenas Jakub Schneider, Prezes Fundacji "Spichlerz Galicyjski" Marian Kapusta, Radni Powiatu, Dyrektorzy Szkół, Dyrektorzy Wydziałów w Starostwie Powiatowym oraz młodzież. Do konkursu przystąpiło 135 uczniów, do eliminacji powiatowych komisja zakwalifikowała 21 finalistów, 10 najlepszych prezentowało swoje umiejętności w ustnych prezentacjach.
Uroczystości towarzyszyła wystawa „ Millenium Chrztu Polski” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, oraz wystawa „1050 Rocznica Chrztu Polski", przygotowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku. Uroczystość uświetnił występ grupy rekonstrukcyjnej "Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki" przedstawiając inscenizację przyjęcia Chrztu Polski oraz wykład Dyrektora Benedykta Czapki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sędziszowie Młp. Uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach w piękny sposób wykonali utwory o charakterze patriotycznym.
Wyjątkowa była nagroda ufundowana przez Europosła Tomasza Porębę, który nad konkursem objął honorowy patronat i zaprosił 10 laureatów wraz z opiekunami do Brukseli. Konkurs przybliżył i utrwalił wśród młodzieży szkolnej wiedzę o początkach państwa polskiego i skutkach przyjęcia chrztu w kształtowaniu się polskiej państwowości kształtując podstawę patriotyczną wśród uczniów z terenu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

Występy uczniów udowodniły, że młode pokolenie kocha Ojczyznę i zna ojczyźniane dzieje. Podkreślali za Świętym Janem Pawłem II, że nie da się zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa." Ten stary dąb tak urósł, a wiatr go żaden nie obalił, bo korzeń jego jest Chrystus".

Konkurs był wyjątkową uroczystością.

publikacja: 27-04-2016 , autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.