Dworzec kolejowy w Sędziszowie Małopolskim nową wizytówką miasta

2 lipca br. w Sędziszowie Małopolskim oddano do użytku pierwszy z dwóch na Podkarpaciu i jeden z pierwszych w Polsce obiektów dworcowych wybudowanych od podstaw w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych PKP.

To dworzec nowoczesny, ale również funkcjonalny, komfortowy, bezpieczny, zaprojektowany z dbałością o środowisko naturalne poprzez zastosowanie energooszczędnych systemów i technologii. Posiada takie rozwiązania proekologiczne jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pompa ciepła.

Parterowy budynek składa się z dwóch niezależnych części połączonych wiatą. Wewnątrz znajduje się poczekalnia, kasa biletowa i toalety. Obok jest parking samochodowy i stojaki na rowery.

Dworzec w Sędziszowie Małopolskim to jednak nie tylko innowacyjne założenie architektoniczne, ale również budynek stworzony w zgodzie ze współczesnymi trendami w budownictwie. Jest on pozbawiony barier architektonicznych i dzięki temu w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto na dworcu wprowadzono szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących.

Obiekt jest pierwszym budynkiem dworca udostępnionym podróżnym po modernizacji
w województwie podkarpackim w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Koszt tej inwestycji to ponad 5 mln zł, którą współfinansowano ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Poseł na Sejm RP Kazimierz Moskal, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Radny Województwa Podkarpackiego Jacek Magdoń, Członek Zarządu PKP S.A. Małgorzata Zielińska, Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pająk, Zastępca Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego Piotr Kapusta. Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowali: Starosta Witold Darłak, Wicestarosta Bernadeta Frysztak, Etatowy Członek Zarządu Andrzej Bączkowski.

publikacja: 03-07-2020 , aktualizacja: 03-07-2020, autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.