ŚWIATOWY TYDZIEŃ JASKRY OD 12.03. DO 18.03.2017 r

Jaskra to groźna choroba oczu, nie leczona prowadzi to częściowej utraty wzroku lub całkowitej ślepoty dlatego nazywana jest złodziejką wzroku. Jaskrę uważa się już za chorobę cywilizacyjną. Jest najczęstszą przyczyną ślepoty. W Polsce  według statystyk na tę chorobę cierpi ponad 800 tysięcy osób, dotyczy ludzi w każdym wieku starszych i młodych. Niestety większość
z pacjentów jest nie do końca dobrze zdiagnozowana oraz nieświadoma swojego schorzenia. Niska świadomość społeczeństwa na temat jaskry oraz czynników ryzyka, jak i  bezobjawowy przebieg choroby powodują, że  choroba wykrywana jest dopiero w zaawansowanym stadium.

Według statystyk zaledwie 65 tys. chorych jest świadomych choroby i znajduje się pod specjalistyczną opieką lekarską. Charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, potrafi przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo, następnie chory stopniowo traci pole widzenia. Wczesne rozpoznanie jaskry jest trudne, ponieważ u większości chorych (ok. 75%) początek choroby jest bezobjawowy, a ubytki w polu widzenia mogą być niezauważalne dla pacjenta. 
Chory zauważa zmiany dopiero po utracie prawie około 30% komórek zwojowych. Jaskry nie da się cofnąć ani całkowicie wyleczyć, jedynie chorobę można spowolnić oraz zatrzymać jej rozwój postępowania.

Jaskra często dotyka osoby po 40. roku życia. Mogą również zdarzyć się przypadki zachorowania wśród dzieci i młodzieży. Do dużej grupy ryzyka należą osoby, u których w rodzinie występowały przypadki jaskry jak  również osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność oraz zaburzenia krążenia obwodowego.

W Światowym Tygodniu Jaskry Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do wykonania  badań przesiewowych w kierunku jaskry. Z badań skorzystać będą mogli wszyscy Ci, którzy nie odwiedzili okulisty, co najmniej przez rok i nie chorują na jaskrę lub nie są świadomi swojej choroby. Wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala na zachowanie dobrego widzenia do końca życia. W tym Światowym Tygodniu Jaskry zadbajmy o swoje oczy i dobry wzrok by mogły nam służyć prze długie lata.

Autor: Maria Rak

publikacja: 13-03-2017 , autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.