Jubileusz 80 – lecia powstania Prowincji Krakowskiej Braci Mniejszych Kapucynów

Brązowy habit z kapturem, długa broda i sandały, noszone od ciepłej wiosny
do chłodnej jesieni – to znaki rozpoznawcze Braci Mniejszych Kapucynów. Zakon, który na świecie istnieje od połowy XVI wieku aktualnie obchodzi Jubileusz 80 - lecia powstania Prowincji Krakowskiej. To szczególna okazja do świętowania tego podniosłego wydarzenia. 30 maja b.r. kapucyni rozpoczęli swoje obchody uroczystą Mszą Świętą dziękczynną w klasztornej świątyni w Sędziszowie Małopolskim celebrowaną w imieniu Ministra Prowincjalnego przez brata Tomasza Protasiewicza.
W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Moskal, w imieniu Senatora RP Zdzisława Pupy list okolicznościowy odczytał Pan Tadeusz Lis. Wśród obecnych znaleźli się również Wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego Pani Bernadeta Frysztak, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pan Andrzej Bączkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Jarosław Broda, Zastępca Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego Pan Piotr Kapusta, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Małopolskim Pan Marek Pająk jak również mieszkańcy, parafianie i wierni. Po Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie okolicznościowej figury św. Józefa. Dzieje powstania Prowincji Krakowskiej Braci Mniejszych Kapucynów były burzliwe. Dokładnie 30 maja 1939 roku Minister Generalny Zakonu podniósł Komisariat Krakowski Kapucynów do rangi Prowincji. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu wybuchła wojna, wśród ofiar i prześladowań dokonywanych przez systemy totalitarne – hitlerowski i stalinowski znaleźli się Bracia. Ale nie poddając się trwali w wierze, pomagając innym ofiarom konfliktu, tym samym krzewiąc żarliwy patriotyzm. Po wojnie Prowincja została pozbawiona większości klasztorów, a Bracia udali się na ziemie zachodnie i północne gdzie w bardzo trudnych warunkach tworzyli zręby struktur kościelnych. Dopiero gdy Polska odzyskała w pełni wolność Bracia poświęcili wiele sił i nowych wyzwań na płaszczyźnie formacyjnej, pastoralnej i misyjnej. Dlatego też dziś mają zaszczyt świętować 80 lat dobra, które z pomocą Bożą skutecznie owocowało. Dziś także gromadzą w kościele setki wiernych, a swoją serdecznością potrafią dotrzeć do mieszkańców miasta, którzy cenią Braci Kapucynów także za to, że zawsze mają czas dla osób potrzebujących rozmowy. Niniejsza uroczystość zbiegła się także z Jubileuszem 50-u lat kapłaństwa o. Damiana Delekty – współbrata i misjonarza.
Jubilatowi, jak również wszystkim Braciom Kapucynom życzymy błogosławieństwa Bożego, wielu sił na co dzień, dziękując zarazem za Wasze działanie w życiu parafian.

publikacja: 31-05-2019 , aktualizacja: 31-05-2019, autor: Referat Promocji i Sportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.