15 marca – Światowy Dzień Konsumenta

15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Dokładnie 15 marca 1962r. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej John Kennedy, podczas przemówienia w Kongresie, które dotyczyło projektu ustawy o ochronie praw konsumenta, sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa, do reprezentacji. Po raz pierwszy, w 1983r. miały miejsce oficjalne obchody Światowego Dnia Konsumenta w 21. rocznicę pamiętnego wystąpienia, zakończonego słowami: „Konsumenci to my wszyscy”. W Polsce idea święta konsumenta po raz pierwszy pojawiła się w roku 2000. Co roku do obchodów włącza się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organizacje pozarządowe.

„W jaki sposób chronić konsumentów – seniorów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców?” – to jeden z tematów konferencji współorganizowanej przez UOKiK, która odbyła się w siedzibie Senatu 10 marca br. pod honorowym patronatem Pani Premier Beaty Szydło.

„Coraz więcej jest produktów i usług skierowanych do starszego pokolenia. To oznacza jednocześnie dużą liczbę nieuczciwych działań wobec seniorów. Co z kolei powoduje, że ta grupa wymaga szczególnej ochrony. Dlatego jednym z najważniejszych zadań dla UOKiK jest przeciwdziałanie i ściganie praktyk niekorzystnych dla starszych osób” – powiedział prezes UOKiK - Pan Marek Niechciał podczas otwarcia konferencji. W czasie obrad dyskutowano o pozycji seniorów we współczesnej gospodarce zwracając szczególną uwagę na nieuczciwe praktyki rynkowe – na bazie doświadczeń UOKiK i rzeczników konsumentów.

Podczas uroczystości zostały wręczone Krzyże Zasługi przyznane przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę osobom zasłużonym w działalności na rzecz ochrony praw konsumentów. Odznaczonym serdecznie gratuluję. Jednocześnie wszystkim mieszkańcom Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego z okazji Światowego Dnia Konsumenta życzę przemyślanych, trafnych zakupów, życzliwych sprzedawców, uczciwych przedsiębiorców oraz skutecznych reklamacji.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Dariusz Kaznecki

 

publikacja: 15-03-2017 , aktualizacja: 15-03-2017, autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.