Spotkania nt. zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

11 marca 2020 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ropczycach odbył się briefing prasowy z udziałem Starosty i Wicestarosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Tematem spotkania z mediami było omówienie zagrożeń epidemiologicznych koronawirusem w związku z pojawieniem się pierwszego przypadku zarażenia w województwie podkarpackim.

Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację, czynności podejmowane przez poszczególne służby i instytucje oraz szczegóły obiegu informacji.

Briefing prasowy poprzedziło posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli: przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnych z terenu Powiatu, Komendanci Powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Ropczycach, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach.

Na chwilę obecną na terenie Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego nie odnotowano potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem. Decyzją Prezesa Rady Ministrów od czwartku 12 marca w placówkach oświatowych na terenie całej Polski nie będą odbywać się żadne zajęcia. Dotyczy to żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i wyższych. Od czwartku i piątku nie będzie już lekcji i zajęć, jednak placówki pozostaną jeszcze otwarte celem zapewnienia opieki nad dziećmi. Premier zaapelował jednak do rodziców, żeby już od czwartku, jeśli mają taką możliwość, powstrzymali się od posyłania dzieci do szkół. Od poniedziałku, 16 marca szkoły będą już zamknięte. Zawieszenie działalności placówek oświatowych potrwa co najmniej do 25 marca. Dotyczy to również placówek niepublicznych.

Przypominamy, że dla osób, u których wystąpiłoby podejrzenie zarażenia  się koronawirusem zabezpieczono miejsca na oddziałach zakaźnych w szpitalach w Dębicy i Łańcucie, a dla dzieci na oddziale zakaźnym w Szpitalu Powiatowym w Mielcu. Apelujemy również, aby decyzję o zamknięciu placówek edukacyjnych społeczeństwo nie traktowało jako czasu ferii. Należy potraktować ten czas jako okres kwarantanny. Jak możemy – zostańmy w domach.

Briefing prasowy

publikacja: 12-03-2020 , aktualizacja: 12-03-2020, autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.