Finał Powiatowego Konkursu Historycznego ,,Bo dla nich ważna była Polska"

15 października br., poznaliśmy ostateczne wyniki Powiatowego Konkursu Historycznego „Bo dla nich ważna była Polska. Wojna polsko-bolszewicka 1919–1921 w obronie granic i niepodległości”. Finał oraz Gala wręczenia nagród odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.

Uczniowie klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego rywalizowali w konkursie wiedzy historycznej, obejmującej okres wojny polsko – bolszewickiej 1919 - 1921. Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, motywowanie do rozwijania pasji historycznych oraz promowanie zainteresowań historią Polski wśród młodzieży.

W etapie szkolnym konkursu w formie testu historycznego rywalizowało łącznie 84 uczniów z 19 szkół podstawowych i 5 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu. Do finału zaś zakwalifikowało się 48 uczestników. Część pierwsza finału miała formę testową, następnie najlepsi uczestnicy tego etapu zakwalifikowała się do drugiej części finału zorganizowanego w formule 1 z 10.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce:

Kamil Jakubek – Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.

 II miejsce:

Szymon Zelik – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach

Zofia Gawron - Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach


III miejsce:

Eryk Guzek – Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach

Rafał Bezara – Zespół Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Młp.

 
IV miejsce:

Jakub Książek - Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach

 
V miejsce:

Wiktoria Panek - Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach

W komisji konkursowej pracowali: Bernadeta Frysztak - wicestarosta, Jan Flisak – dyrektor LO w Sędziszowie Młp., Szymon Pacyna, dr Wojciech Sala, dr Anna Stawarz i Jarosław Bieniek, który był też autorem zadań konkursowych.

Na program gali finałowej oprócz części konkursowej złożyły się następujące działania: występ dzieci z Teatru ,,Bajka" Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach, pokaz mody z XX - lecia międzywojennego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Sędziszowie Młp., występ grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bellum”, degustacja potraw, które królowały na stołach w Niepodległej, przygotowanych przez adeptów sztuki kulinarnej z Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach. Wszyscy uczestnicy finału konkursu otrzymali upominki oraz dyplomy, natomiast laureaci wyróżnieni zostali dodatkowymi nagrodami.

Organizatorem konkursu było Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, Starostwo Powiatowe w Ropczycach - Wydział Edukacji, Kultury i Sportu oraz Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Konkurs zorganizowany został w ramach realizacji projektu pt. „Bohaterowie 1920 r. z powiatu ropczycko-sędziszowskiego” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

logo_pl_skrocony Logo PCEK 1

publikacja: 16-10-2020 , aktualizacja: 16-10-2020, autor: Referat Promocji i Sportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.