Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością w SOSW w Ropczycach

Życie pojedynczego człowieka znaczy coś tylko wtedy, jeśli dzięki niemu życie każdej żywej istoty staje się bardziej godne i piękne. Życie stanowi świętość, to znaczy jest wartością nadrzędną, której wszelkie inne wartości są podporządkowane.

Albert Einstein

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób , które żyjąc wśród nas borykają się z różnymi zaburzeniami, ale mają prawo czuć się dobrze. Często różnią się wyglądem, sposobem zachowania, wymowy. Tolerancja jest poszanowaniem cudzych poglądów, uczuć, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Tolerancja, to poszanowanie każdego takim, jakim jest, dostrzeganie w nim trudu życia, troska o godność, o którą sam nie da rady zawalczyć – to priorytet moralny, który powinien dominować w każdym z nas.  

Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się właśnie od tego francuskiego święta i ma na celu uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem dysfunkcji, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Należy pomóc tym osobom uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym, np. poprzez organizowanie specjalnych wydarzeń. Dlatego Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2019 miał swoją odsłonę również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ropczycach.

W Ośrodku obchody Dnia Godności miały miejsce w czwartek 9 maja br. W radosnej atmosferze Podopieczni, ich Rodzice, Wychowawcy i Opiekunowie oraz zaproszeni Goście zgromadzili się w ogrodzie, gdzie miały miejsce różne atrakcje. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych.

publikacja: 10-05-2019 , autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.