Życie pojedynczego człowieka znaczy coś tylko wtedy, jeśli dzięki niemu życie każdej żywej istoty staje się bardziej godne i piękne. Życie stanowi świętość, to znaczy jest wartością nadrzędną, której wszelkie inne wartości są podporządkowane.
Albert Einstein
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób , które żyjąc wśród nas borykają się z różnymi zaburzeniami, ale mają prawo czuć się dobrze. Często różnią się wyglądem, sposobem zachowania, wymowy. Tolerancja jest poszanowaniem cudzych poglądów, uczuć, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Tolerancja, to poszanowanie każdego takim, jakim jest, dostrzeganie w nim trudu życia, troska o godność, o którą sam nie da rady zawalczyć – to priorytet moralny, który powinien dominować w każdym z nas.
Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się właśnie od tego francuskiego święta i ma na celu uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem dysfunkcji, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.
Należy pomóc tym osobom uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym, np. poprzez organizowanie specjalnych wydarzeń. Dlatego Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2019 miał swoją odsłonę również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ropczycach.
W Ośrodku obchody Dnia Godności miały miejsce w czwartek 9 maja br. W radosnej atmosferze Podopieczni, ich Rodzice, Wychowawcy i Opiekunowie oraz zaproszeni Goście zgromadzili się w ogrodzie, gdzie miały miejsce różne atrakcje. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych.