To dzięki pracy rolników ziemia rodzi plony

To dzięki pracy rolników ziemia rodzi plony

Barwny korowód dożynkowy, Msza Święta dziękczynna, tradycyjne obrzędy oraz lokalne potrawy na dożynkowych stołach. Tak rolnicy z terenu Gminy Sędziszów Młp. w niedzielę, 23 sierpnia dziękowali za tegoroczne plony. Pracowite ręce kobiet zamieniły kłosy zbóż w dożynkowe wieńce – dzieła sztuki – a zmielone ziarno w chleb.
Święto Plonów zgromadziło w Sędziszowie Młp. przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, Senatora RP Zdzisława Pupę, Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala, Radnych Rady Miejskiej, Radnych Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, przedstawicieli duchowieństwa, pracowników sędziszowskiego Ratusza, a przede wszystkim rolników z terenu Gminy.
Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowali : Starosta Witold Darłak, Wicestarosta Bernadeta Frysztak oraz Etatowy Członek Zarządu Dorota Sędłak.
Święto Plonów rozpoczęła Msza Święta dziękczynna w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia NMP, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw.
Po nabożeństwie tradycyjny korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na stadion „Lechii” Sędziszów, gdzie dokonano prezentacji wieńców oraz przekazania chleba przez starostów dożynek włodarzowi Gminy Burmistrzowi Bogusławowi Kmieciowi.
W swoim wystąpieniu Burmistrz nie tylko dziękował rolnikom za trud włożony w ich codzienną pracę, ale również wyraził szacunek i uznanie dla wszystkich pracujących na roli.
Następnie głos zabrali Starosta Powiatu Witold Darłak oraz Wicestarosta Powiatu Bernadeta Frysztak, którzy w swoich wystąpieniach zwrócili się do rolników i ich rodzin ze słowami wdzięczności za tegoroczne plony : „(…)Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy składamy Wam drodzy rolnicy słowa najwyższego uznania. Z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. I choć dożynki to Wasze święto, to my wszyscy świętując z Wami, mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie tworząc plon. Życzymy Wam aby były zawsze dobre czasy dla rolników i rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans.”
Po ceremoniale dożynkowym w barwnych i kolorowych strojach na scenie zaprezentowały się sołectwa z Gminy Sędziszów Młp. Dożynkowe przyśpiewki śpiewały Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, młodzież oraz mieszkańcy.
Na stadionie MLKS stoiska zachęcały mieszkańców do degustacji lokalnych przysmaków. Wśród nich były również bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna. Podczas dożynkowego święta gospodarze uroczystości dzielili się chlebem z wszystkimi uczestnikami uroczystości dożynkowych.
Dożynki były okazją do podsumowania tegorocznej pracy rolników jak również do dobrej zabawy, która zakończyła tegoroczną imprezę.

publikacja: 24-08-2015 , aktualizacja: 26-08-2015, autor: Barbara Jemioło-Róg

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.