36 lat temu, w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie, podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL. Dzień później porozumienie o zawieszeniu strajku podpisano w Ustrzykach Dolnych.
Strajki rolnicze w południowo-wschodniej Polsce rozpoczęły się 29 grudnia 1980 r. okupacją budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych. Jednym z ważniejszych żądań było poinformowanie społeczeństwa o istnieniu oraz ograniczenie działalności ośrodków Urzędu Rady Ministrów m.in. w Arłamowie, Mucznym, Wołsowatym, które rozwijały się kosztem lokalnej społeczności.
Oba dokumenty, przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Były ostatnim porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. Ostatecznie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych zarejestrowano 12 maja 1981 r., m.in. dzięki zabiegom ówczesnego prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 19 lutego 2017 r. Poprzedziła je Msza Święta koncelebrowana przez Księdza Biskupa Kazimierza Górnego w Kościele Farnym w Rzeszowie, po której uczestnicy przeszli z krzyżem na miejsce strajku do dawnego Domu Kolejarza.
Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowała Wicestarosta Powiatu Bernadeta Frysztak.
Po Mszy Św. odbyła się ceremonia wręczenia przez wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusza Szpytmę działaczom i uczestnikom porozumień „Krzyży Wolności i Solidarności" przyznanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.