„Baszta” dla Kapeli Kurasie z Lubziny!

W dniach 23-26 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbył się jubileuszowy 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków  Ludowych pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Eliminacje w poszczególnych regionach Polski wyłoniły około 800 artystów ludowych z 14 województw. Jury oceniało dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny uczestników.

Głównym celem Festiwalu jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu. Jury Festiwalu świetnie ujęło to swoim protokole „Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych, stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej.”

Festiwal ten jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem promującym polską kulturę ludową, w którym to właśnie Kapela Kurasie, w swojej kategorii kapel ludowych, zdobyła najwyższe odznaczenie – „Basztę”. Dla artystów, jak sami zgodnie przyznają, jest to uwieńczenie ich wieloletniej działalności i twórczości, zaangażowania w aktywną promocję kultury ludowej, pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej młodszym pokoleniom. Kapela Kurasie ma już na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Oskara Kolberga, jednak dla seniorki rodu Pani Albiny Kuraś,  która w tym roku skończyła 91 lat i nadal czynnie muzykuje, nagroda ta jest spełnieniem jej marzeń.

Cieszymy się sukcesem Kapeli Kurasie, gratulujemy im tego wspaniałego wyróżnienia - to ogromne osiągnięcie! Została doceniona Wasza miłość do muzyki ludowej, wierność przekazu, poświęcenie i wiele lat ciężkiej pracy. Jesteśmy wdzięczni za promowanie tradycji naszego regionu i powiatu. Życzymy wielu sukcesów oraz niegasnącego zapału w krzewieniu polskiej kultury ludowej.

publikacja: 29-06-2016 , aktualizacja: 29-06-2016, autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.