Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie

Rzeszów jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym powstała nowa, wojskowa formacja - Obrona Terytorialna. W niedzielę 21 maja br. na rzeszowskim Rynku pierwszych 159 ochotników złożyło żołnierską przysięgę. Odebrał ją minister obrony narodowej – Antoni Macierewicz.

Patronem 3 Podkarpackiej Brygady Terytorialnej jest płk Łukasz Ciepliński, którego krewni znaleźli się w gronie zaproszonych gości. Samorząd Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego reprezentował Starosta Powiatu Witold Darłak.

Uroczystości poprzedziła Msza św. w kościele garnizonowym, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po nabożeństwie na rzeszowskim Rynku odbyła się przysięga połączona z nadaniem nowej jednostce sztandaru, którego jednym z fundatorów był Powiat Ropczycko-Sędziszowski.

Po przysiędze dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Arkadiusz Mikołajczyk otrzymał pamiątkową odznakę. Minister Maciarewicz odznaczył także sześciu żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie z wyróżnieniem.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego – Władysław Ortyl, zastępca prezydenta Rzeszowa – Stanisław Sieńko, kadra kierownicza MON, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny żołnierzy, mieszkańcy Podkarpacia.

Po zakończeniu uroczystości Starosta Powiatu Witold Darłak spotkał się z płk. Arkadiuszem Mikołajczykiem oraz gen. Wiesławem Kukułą – dowódcą Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecnie do nowej formacji zgłosiło się już 2 tys. kandydatów. Werbunkiem zajmuje się Wojskowa Komenda Uzupełnień. Oferta jest wciąż aktualna. Może z niej skorzystać każdy w wieku od 18 do 50 lat. Warunkiem jest tylko posiadanie odpowiedniej kategorii zdrowia: "zdolny do służby wojskowej w czasie pokoju".

O przyjęcie może ubiegać się nawet rezerwista, który nigdy nie był w wojsku, także panie. Wówczas taki kadet będzie musiał przejść 3,5 miesięczne dodatkowe przeszkolenie. Ci, którzy zostają wybrani, podpisują kontakt na czas od 2 do 6 lat.
Do końca roku na Podkarpaciu ma powstać 5 batalionów Obrony Terytorialnej: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Głównym ich zadaniem będzie wspieranie zawodowej armii i pomoc lokalnym społecznościom podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

publikacja: 22-05-2017 , aktualizacja: 22-05-2017, autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.