Kontrola lasów i akwenów wodnych pod kątem kłusownictwa i wnykarstwa

Kontrola lasów i akwenów wodnych pod kątem kłusownictwa i wnykarstwa

6 marca 2018 r. na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego odbyła się coroczna kontrola lasów i akwenów wodnych pod kątem kłusownictwa i wnykarstwa. Skontrolowano lasy położone w gminie Ropczyce, Sędziszów Małopolski i Wielopole Skrzyńskie oraz zbiorniki wodne w Cierpiszu, Kamionce i Czarnej Sędziszowskiej.

Podobnie jak w poprzednich latach kontrola została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach. Głównym założeniem akcji było ujawnienie miejsc narażonych na działalność kłusowniczą, szczególnie obszarów nielegalnego pozyskania zwierzyny za pomocą wnyków. Efektem podjętych działań było wykrycie i zdjęcie 2 pułapek kłusowniczych.
W akcji uczestniczyli przedstawiciele Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Polskiego Związku Wędkarskiego,  Koła Łowieckiego Ziemia Ropczycka, Nadleśnictwa Głogów,  policjanci z Komendy Powiatowej w Ropczycach i strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ropczycach oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Ropczycach. Powiatowym koordynatorem akcji był Pan Alfred Kułak - Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Kłusownictwo w lasach oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych to niestety bardzo powszechny problem o dużym natężeniu. Praktyka wskazuje na lokalny charakter występowania, często jest to forma „tradycji” przekazywana z ojca na syna.
To zjawisko jest dużym problemem, nie tylko dla leśniczych, przyrodników, wędkarzy i myśliwych. Każdy z nas chce oglądać przyrodę w jej pełnej krasie,  a jeden wnykarz potrafi pozostawić po sobie kilka-kilkadziesiąt wnyków, które znajduje się często po jakimś czasie. Pułapki zastawiane przez kłusowników są bardzo brutalnym sposobem na pozbawianie zwierząt życia. Zwierzyna, wpadając w pułapkę dusi się bądź umiera wiele dni w ogromnych męczarniach. Takie pułapki są także niebezpieczne dla ludzi. Jeżeli zauważymy w lesie coś podejrzanego, koniecznie należy powiadomić odpowiednie służby, najlepiej Straż Leś z najbliższego nadleśnictwa lub Policję.

Planowane jest powtórzenie kontroli z udziałem służb mundurowych w celu całkowitego wyeliminowania zjawiska kłusownictwa na terenie Naszego powiatu. Każdy znaleziony wnyk to szansa na przeżycie zwierzyny.

Starosta Powiatu Pan Witold Darłak składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom akcji za poświęcony czas, pomoc i wsparcie w zwalczaniu szkodnictwa leśnego oraz udział w kontroli lasów i akwenów wodnych.

publikacja: 07-03-2018 , aktualizacja: 07-03-2018, autor: Mateusz Kiebała

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.