Niepodległa. 100 lat wolności

W niedzielę 11 listopada br. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku było to wydarzenie wyjątkowe, ponieważ świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia na terenie gmin naszego Powiatu odbyły się uroczystości o charakterze patriotycznym. W Ropczycach o godz. 9:15 przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji, mieszkańcy zgromadzili się na mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego. Przewodniczył jej ks. Tadeusz Polak – proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Niedźwiadzie. Po nabożeństwie zaproszone delegacje złożyły wiązanki pod tablicami pamiątkowymi. Hołd oddano także, składając symboliczne kwiaty pod Pomnikiem Pamięci. Złożyli je Poseł na Sejm RP Kazimierz Moskal, przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Ropczyce na czele z Burmistrzem Bolesławem Bujakiem, przedstawiciele Samorządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego w osobach Przewodniczącego Rady Józefa Rojka, Starosty Powiatu Witolda Darłaka, Wicestarosty Bernadety Frysztak, radni gminni, przedstawiciele instytucji lokalnych, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, organizacji, partii politycznych, placówek oświatowych.

Zwieńczeniem obchodów  w tym dniu był program patriotyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej, koncert chóru Bell Canto z Małej oraz trzech śpiewaków tenorowych w Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach.

Z kolei w setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Kamionce na placu przed pomnikiem Grunwald odczytano Apel Pamięci. W ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych czasów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny – Polski. Po Apelu mieszkańcy gminy Ostrów oraz zaproszeni goście o godzinie 12 odśpiewali hymn narodowy w ramach akcji „Hymn dla Niepodległej”. Zanim jednak wybiła godzina 12-ta uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego celebrowanej przez ks. proboszcza Piotra Stefańskiego.

W gminie Sędziszów Małopolski po nabożeństwie w intencji Ojczyzny i poległych bohaterów zaproszone delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wyjątkowy charakter obchodów podkreśliło odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zakończyła część artystyczna w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ROCHY oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim.

Zdjęcia z gminy Sędziszów Młp. : Telewizja Sędziszów Małopolski

publikacja: 13-11-2018 , autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.