Młode Kurasie z Lubziny laureatami ogólnopolskiego konkursu

25 czerwca br. w Kazimierzu nad Wisłą miał miejsce 51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Na głównej scenie, znajdującej się na rynku odbył się koncert konkursowy, w którym wzięła udział młoda Kapela Kurasie z Lubziny.

W kategorii „Mistrz – uczeń” mistrzem Kapeli była seniorka Albina Kuraś i Danuta Sąsiadek. W Kazimierzu wystąpiła Danuta Sąsiadek, a jako uczniowie: Justyna Bieniek - skrzypce prym, Aleksandra Kuraś - skrzypce-sekund, Natalia Bieniek  - cymbały oraz Kacper Kordek - kontrabas.

Niezmiernie cieszymy się z sukcesu Kapeli, która zdobyła tytuł laureata oraz I miejsce w konkursie w swojej kategorii.

Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej. Cieszy również fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia.

Kapela Ludowa Młode Kurasie to piąte pokolenie, które podtrzymuje tradycje ludowego grania założyciela kapeli Władysława Kamińskiego. W kapeli grają od  prawie czterech lat, naśladując wiernie swoją prababcię Albinę Kuraś. W 2015 roku wzięli udział m.in. w ogólnopolskim festiwalu „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim, zajmując II miejsce. Dwukrotnie brali udział w Rzeszowskim Przeglądzie Kapel Ludowych „Do Korzeni” zdobywając wyróżnienia. W 2016 roku zostali laureatami na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie - Konkurs „Stara Tradycja 2016 r.”. W ubiegłym roku otrzymali I nagrodę na III festiwalu „Na strun dwanaście i trzy smyki” w Kolbuszowej. Dwukrotnie brali również udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Rodzin Muzykujących we Wrocławiu. Na spotkaniach 21 maja br. „Pogórzańska Nuta” w Dynowie wywalczyli sobie udział w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Wówczas wystąpili w składzie: Justyna Bieniek - skrzypce prym,  Marcelina Bełzo - skrzypce sekund, Natalia Bieniek  - cymbały oraz  Marcin Wójcik - kontrabas.

Młoda kapela prowadzona jest przez Albinę Kuraś i Danutę Sąsiadek, które dobierają im repertuar oraz prowadzą z nimi ciągłe warsztaty muzyczne.

Wyjazd został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach, w stronę którego kierujemy serdeczne podziękowania.

Albina Kuraś
wraz z Zarządem Stowarzyszenia
Kapela Ludowa Kurasie z Lubziny

publikacja: 03-07-2017 , autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.