31 sierpnia obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. Święto ustanowiono w 2005 r. na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. między przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych, a władzami komunistycznymi. Tego dnia, porozumienia podpisano w Gdańsku. Podobne dokumenty spisano na przełomie sierpnia i września 1980 r. podpisane zostały w Szczecinie (30 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Dąbrowie Górniczej (11 września).
Zawarcie porozumień otworzyło drogę do powstania niezależnych od władzy związków zawodowych, władze zobowiązały się także do ograniczenia cenzury. W czasach PRL była to znacząca zdobycz. Do sierpnia 1980 podobne przejawy niezależności były tępione przez władze, a osoby usiłujące korzystać z prawa do zrzeszania się i manifestowania poglądów innych niż uznane oficjalnie poddawane były represjom.
Pierwsze strajki rozpoczęły się w Lublinie i Świdniku latem 1980 r. i szybko rozprzestrzeniły się w całym kraju. Postulaty strajkujących zawarto w 21 punktach i wywieszono je spisane na tablicy w Stoczni Gdańskiej przy bramie nr 2.