Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2021 roku odbyły się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest cenną inicjatywą, dzięki której każdego roku przywołuje się pamięć o Bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, wolnej, niepodległej Polski.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim, koncelebrowaną przez Księdza Dziekana Krzysztofa Gaca i kapłanów z udziałem pocztów sztandarowych szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych z naszego powiatu. W wydarzeniu wzięli udział: Podkarpacki Kurator Oświaty, przedstawiciele samorządów gminnych, służb mundurowych, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych, delegacja NSZZ ,,Solidarność’’, uczniowie oraz organizacje pozarządowe. Zgromadzeni w kościele goście mieli okazję obejrzeć wystawę dotyczącą Stanisława Dydo - Żołnierza AK i WiN, pochodzącego z Brzezówki. Zwieńczeniem obchodów było złożenie kwiatów przed Memoriałem Sybiraków Żołnierzy Armii Krajowej Podobwodu Sędziszów Małopolski.
Wiązanki zostały złożone także pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Armii Krajowej Placówki „ROPA” z Ropczyc przy kościele parafialnym w Ropczycach, oraz pod Krzyżem przy ulicy Piłsudskiego w Ropczycach, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca 8 osób z naszego powiatu. Należały one do WiN, byli to: ppłk Ludwik Marszałek z Brzezin, kpt Karol Chmiel z Zagorzyc, por. Jan Klamut z góry Ropczyckiej, por. Stanisław Dydo z Brzezówki, Antoni Chorąży i Władysław Łabaj z Sędziszowa Małopolskiego, Stanisław Pietruszka z Wielopola Skrzyńskiego oraz Józef Gwóźdź z Ropczyc. Żołnierze zapłacili najwyższą cenę za prowadzoną walkę o niepodległość.
Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowali Starosta Powiatu Pan Witold Darłak, Wicestarosta Pani Bernadeta Frysztak oraz Etatowy Członek Zarządu Pan Andrzej Bączkowski.

 

 

 

publikacja: 02-03-2021 , aktualizacja: 02-03-2021, autor: Referat Promocji i Sportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.