„Porozmawiajmy o dzieciach – RAZEM DLA AUTYZMU” - Konferencja w SOSW

W dniu 2 kwietnia 2019 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Ropczycach odbyła się konferencja z cyklu „Porozmawiajmy o dzieciach – RAZEM DLA AUTYZMU”. Spotkanie otworzyła Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch. Samorząd Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego reprezentowała Wicestarosta Powiatu Pani Bernadeta Frysztak. Wśród gości obecni byli także: dr Joanna Leśniak - Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Sędziszowie Młp., Pan Władysław Antos - Wiceprzewodniczący Zarządu PSONI, Pani Agnieszka Nazimek – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ropczycach, lek. med. Marzena Pelc – Dymon- pediatra, specjalista psychiatra dzieci młodzieży z Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży im. Jana Pawła II w Rzeszowie, a także nauczyciele i rodzice z terenu powiatu.
Dyrektor SOSW Pani Marzena Jakubek powitała zgromadzonych oraz podziękowała za tak liczny udział.
Konferencja została podzielona na 2 panele. W pierwszym z nich kadra SOSW przedstawiła kwestie Działalności Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz przedstawiona została prezentacja nt. przedszkola „Promyk”.
W drugim panelu lek. med. Marzena Pelc – Dymon- pediatra, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży z Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży im. Jana Pawła II w Rzeszowie przybliżyła problem autyzmu. Dotyczy on wielu obszarów funkcjonowania dziecka i sprawia, że osoby nim dotknięte rozwijają się inaczej. Wiele dzieci z autyzmem ma opóźniony rozwój mowy lub nie mówi wcale. Często nie patrzą w oczy, nie reagują na swoje imię. Duże trudności może sprawić zrozumienie intencji i zachowań ludzi w najbliższym otoczeniu. Autyzm u dzieci może przejawiać się również w wyrażaniu własnych emocji i rozumieniu wewnętrznych przeżyć. Na pierwszy rzut oka może się mylnie wydawać, że osoby ze spektrum autyzmu nie lubią kontaktu z ludźmi, w rzeczywistości zazwyczaj chcą nawiązywać przyjacielskie relacje, jednak sprawia im to trudność ze względu na posiadanie niewystarczających umiejętności w tym zakresie.
Pierwsze sygnały autyzmu u dziecka można zauważyć przed 3 rokiem życia. To wtedy rodzice dostrzegają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Zdarza się jednak, że pierwsze niepokojące objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Z medycznego punktu widzenia nie ma sposobu na wyleczenie dziecka czy dorosłego z autyzmu, można jednak łagodzić jego objawy poprzez odpowiednią terapię i specjalną edukację.
Uwieńczeniem spotkania było symboliczne zasadzenie Dębu „ROMAN” przed budynkiem SOSW, którego celem było uhonorowanie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz nawiązanie do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

3 kwietnia br. dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ropczycach odwiedziły Starostwo Powiatowe, przynosząc ze sobą dużo uśmiechu i pozytywnej energii.

publikacja: 09-04-2019 , aktualizacja: 10-04-2019, autor: Referat Promocji i Sportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.