Narodowe Święto 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W poniedziałek 11 listopada br. obchodziliśmy Narodowe Święto 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tego dnia w poszczególnych gminach naszego Powiatu odbyły się uroczystości o charakterze patriotycznym.

W Ropczycach o godz. 9:15 przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji, mieszkańcy zgromadzili się na mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego. Po nabożeństwie wyznaczone delegacje złożyły wiązanki pod tablicami pamiątkowymi. Hołd oddano także, składając symboliczne kwiaty pod Pomnikiem bł. Jana Pawła II. Następnie przemaszerowano pod ,,Pomnik Pamięci’’, gdzie również złożono wiązanki. Ostatnim punktem obchodów był program patriotyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Gnojnicy Dolnej.

Z kolei 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Kamionce tak jak i w Ropczycach uroczystości rozpoczęła msza święta. Następnie po jej zakończeniu na placu przed pomnikiem ,,Grunwald’’ odczytano Apel Pamięci. W ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych czasów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Następnie złożono wiązanki kwiatów .

W gminie Sędziszów Małopolski po nabożeństwie w intencji Ojczyzny złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie kwiaty złożono pod pomnikiem ,,Niepodległość” upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyjątkowy charakter obchodów podkreśliło wniesienie Ognia Niepodległości zapalonego w Kostiuchnówce na Ukrainie.

W gminie Wielopole Skrzyńskie natomiast uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ,, Uczestników Walk o Wolną Polskę’’. Następnym punktem obchodów była msza święta, odprawiona w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu przemaszerowano do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Polski oraz dalej celebrowano uroczystość.

Gmina Iwierzyce obchody Narodowego Święta Niepodległości połączyła ze 110-leciem powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Olchowej. Uroczystość rozpoczęła inscenizacja patriotyczna, po której nastąpiła msza święta. Po nabożeństwie odbył się uroczysty apel połączony z przekazaniem nowego sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Olchowej, poświęceniem figury Św. Floriana, wręczeniem odznaczeń i ślubowaniem NMP.

Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Pan Józef Rojek, Starosta Powiatu Pan Witold Darłak, Wicestarosta Powiatu Pani Bernadeta Frysztak, Wiceprzewodniczący Rady powiatu: Pan Stanisław Wrona oraz Jarosław Broda, a także Etatowy Członek Zarządu Pan Andrzej Bączkowski.

 

Zdjęcia z Gminy Iwierzyce oraz Gminy Wielopole Skrzyńskie udostępnione przez GOK Wiercany i Urząd Gminy Wielopole. 

publikacja: 12-11-2019 , aktualizacja: 14-11-2019, autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.