Konkurs Historyczny „Od Krewa do Lublina – dzieje unii polsko-litewskich”

W związku z przypadającym w 2019 roku 450-leciem Unii Lubelskiej zawartej 1 lipca 1569 roku, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Ropczycach postanowił zorganizować Konkurs Historyczny „Od Krewa do Lublina – dzieje unii polsko-litewskich”. W dniu 8 listopada br., poznaliśmy ostateczne wyniki konkursu. Finał oraz Gala wręczenia nagród odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.

Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej dostali szansę zaprezentowania swoich talentów artystycznych. Do organizatorów wpłynęło 96 prac na temat epoki jagiellońskiej z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Gliniku, Szkoła Podstawowa w Wielopolu Skrzyńskim, Szkoła Podstawowa w Szkodnej, Szkoła Podstawowa w Będziemyślu, Szkoła Podstawowa w Woli Ocieckiej, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sędziszowie Młp., Szkoła Podstawowa nr 2 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa nr 4 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie Dolnej, Szkoła Podstawowa w Broniszowie, Szkoła Podstawowa w Czarnej Sędziszowskiej, Szkoła Podstawowa w Nawsiu, Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych, Szkoła Podstawowa w Olchowej, Szkoła Podstawowa Górze Ropczyckiej, Szkoła Podstawowa nr 4 w Sędziszowie Młp., Szkoła Podstawowa w Lubzinie, Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie, Szkoła Podstawowa w Kozodrzy, wpłynęło 96 prac plastycznych z całego powiatu na temat epoki jagiellońskiej. Pozostali uczestnicy konkursu (uczniowie klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych) mogli natomiast wykazać się wiedzą historyczną na temat dziejów narodu polskiego. Wiedza ta obejmowała okres od Unii w Krewie w 1385 roku do Unii Lubelskiej w 1569 roku.

Głównym celem konkursu było promowanie wśród uczniów z terenu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego zainteresowań historią Polski oraz motywowanie ich do rozwijania pasji historycznych i artystycznych.

W etapie szkolnym konkursu, w formie testu historycznego, rywalizowało 95 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie, Szkoła Podstawowa w Kozodrzy, Zespół Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach, Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sędziszowie Młp., Szkoła Podstawowa w Czarnej Sędziszowskiej, Liceum Ogólnokształcące w Ropczycach, Szkoła Podstawowa w Będziemyślu, Zespół Szkół w Ropczycach, Zespół Szkół Technicznych w Sędziszowie Młp., Szkoła Podstawowa w Olchowej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa w Ociece, Szkoła Podstawowa nr 2 w Sędziszowie Młp., Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie Dolnej, Szkoła Podstawowa w Górze Ropczyckiej, Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie Młp., Szkoła Podstawowa nr 4 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sędziszowie Młp. Do finału zaś zakwalifikowało się 36 uczestników, z kolei 14 uczniów wystąpiło w turnieju 1 z 14, którego pomysłodawcą był prof. Jarosław Bieniek – nauczyciel ropczyckiego liceum.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch oraz Instytut Historii UR. Patronat medialny zaś: Tygodnik ,,Reporter”, TV Sędziszów Młp., TV Ropczyce, portal regionalny - ,,Twój Powiat” oraz Stowarzyszenie Regionalne Ziemi Ropczycko-Sędziszowskiej.

Podczas gali zaproszonych Gości i uczestników Konkursu powitała Wicestarosta Powiatu Pani Bernadeta Frysztak. Finał Uświetnił występ grupy rekonstrukcyjnej oraz prezentacje multimedialne z analizą dzieła malarskiego Jana Matejki ,,Unia Lubelska”.


publikacja: 12-11-2019 , autor: Referat Promocji i Sportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.