„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska 2017, która odbyła się na terenie powiatu ropczycko- sędziszowskiego 15 września 2017r.
Sprzątanie świata jest międzynarodową kampanią odbywającą się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania np. z lasów, parków, zarośli, łąk, okolic rzek, jezior, plaż. Cała historia akcji Sprzątania Świata sięga roku 1989, a inicjatywa przywędrowała z Australii. Pomysł organizacji takiego przedsięwzięcia w naszym kraju został umiejętnie wdrożony, za sprawą Miry Stanisławskiej-Meysztowicz – założycielki Fundacji Nasza Ziemia. W Polsce „sprzątamy świat” od 1994 roku.
Celem tegorocznej akcji było – zwrócenie uwagi na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).
Akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2017" na terenie Powiatu była organizowana przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach. Z Budżetu Starostwa zakupiono 7500 szt. worków i 5500 szt. rękawic ochronnych za kwotę 5000 zł. Zostały one przekazane do gmin, szkół oraz innych organizacji zaangażowanych w akcję. Powiatowym koordynatorem akcji był Pan Alfred Kułak - Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Od 1999 roku pracownicy naszego Starostwa czynnie uczestniczą w/w akcji. W tym roku wspólnie z wędkarzami, policjantami z Komendy Powiatowej w Ropczycach i strażakami Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ropczycach oraz przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego sprzątano okolice lasów i zbiorników wodnych w Czarnej Sędziszowskiej, Cierpiszu oraz Kamionce.
Sprzątanie świata to świetna lekcja ekologii, którą powinni odbywać nie tylko młodzi – uczniowie i aktywiści, ale i osoby dorosłe, które często nie zdają sobie sprawy z tego, że pewne ich działania mogą zagrażać środowisku, a przez to także naszemu zdrowiu. Edukacja ekologiczna ma sens jeśli jest przeprowadzana i w formie teoretycznej, i w praktycznej. Niewątpliwie najwięcej wrażeń dostarcza aktywne włączenie się w sprzątanie. Zobaczenie na własne oczy i dostrzeżenie problemu, często boleśnie uświadamia społeczeństwu jego niewłaściwe zachowania względem przyrody.