„Piękno rzeczy śmiertelnych mija , lecz nie piękno sztuki”

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać rzeźby wykonane przez seniorkę rodziny Kurasiów, skrzypaczkę oraz rzeźbiarkę ludową Panią Albinę Kuraś i jej ojca Pana Władysława Kamińskiego.

Otwarcie wernisażu zatytułowanego „Drewno lipowe w rękach Władysława Kamińskiego i Albiny Kuraś z Ropczyc” miało miejsce 16 listopada br. Uczestniczyli w nim: Autorka wystawy, jej rodzina, wielopokoleniowa Kapela Rodzinna „Kurasie”, Dyrektor WDK Pan Marek Jastrzębski, Wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego Pani Bernadeta Frysztak, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Stanisław Skiba.

Z okazji tej uroczystości Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie wydał okolicznościowy folder, w którym min. zawarte są wspomnienia rzeźbiarzy:

„(…) jest w tych figurkach jej dusza. A tym bardziej do rzeźby, którą robić nie tylko musi, ale chce. Bo to jej życie, po prostu. (…)”

Wystawę uświetnił występ najmłodszych muzyków kapeli oraz degustacja tradycyjnych potraw. Pani Wicestarosta pogratulowała i podziękowała Artysce za możliwość uczestniczenia w tym ważnym wydarzeniu kulturalnym. Odwołała się także do słów Karola Wojtyły : „To natchnienie w dłoniach zostaje”.

Rzeźby figuralne, przedstawiające postacie z dawnej, podkarpackiej wsi zachwycały uczestników wystawy, a zwłaszcza ich styl, w którym Pani Albina Kuraś zawarła swoją wrażliwość i emocje.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Kapela Rodzinna „Kurasie” z Lubziny – 65 lat działalności i popularyzowania tradycji ludowych” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

publikacja: 19-11-2015 , aktualizacja: 03-12-2015, autor: Barbara Jemioło-Róg

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.