Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest hołdem wyrażonym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Został ustanowiony 9 lutego 2010 r.
Dzień ten podkreśla zasługi organizacji i oddziałów niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie walki o suwerenność i niepodległość Polski. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za okazane męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych.
Powiat Ropczycko-Sędziszowski już po raz II zorganizował w Sędziszowie Młp. uroczystości upamiętniające Bohaterów drugiej konspiracji. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Miłosierdzia Bożego w intencji Narodowych Bohaterów.
Powiat Ropczycko-Sędziszowski reprezentowali: Przewodniczący Rady Józef Rojek, Starosta Witold Darłak, Wicestarosta Bernadeta Frysztak, Członkowie Zarządu: Dorota Sędłak, Ryszard Filipek.
W uroczystości uczestniczyli również Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jacek Magdoń, Burmistrz Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć, Wójt Wielopola Skrzyńskiego Marek Tęczar, Komendanci PP i PSP oraz dyrektorzy placówek.
Jednym z punktów obchodów było złożenie okolicznościowych wiązanek pod Pomnikiem Sybiraków.
Ostatnim elementem tego niezwykle bogatego programowo spotkania była projekcja filmu o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp.
Podczas uroczystości uczestnicy mieli okazję otrzymać materiały edukacyjne dotyczące obchodów Narodowego Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Są wśród nich plakaty i ulotki przedstawiające sylwetki Bohaterów powojennej konspiracji niepodległościowej, którzy po 1944 roku kontynuowali walkę o wolność, które zostały przekazane Starostwu Powiatowemu w Ropczycach przez instytut Pamięci Narodowej.

publikacja: 02-03-2016 , aktualizacja: 02-03-2016, autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.