Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia. Ustanowiony on został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku i ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Dzień ten nawiązuje do rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku i jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego ludobójstwa, w wyniku którego wymordowano ok. 6 milionów Żydów oraz przedstawicieli innych narodów: Polaków, Romów, Rosjan, Greków, Węgrów, Francuzów, Niemców i wielu innych.
Z tej okazji 29 stycznia br., z inicjatywy Fundacji AntySchematy2, Sędziszowianie po raz czwarty dołączyli do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. O godzinie 9:00 uczestnicy zebrani na kirkucie przy ul. Szkarpowej uczcili pamięć Żydów sędziszowskich zamordowanych w lipcu 1942r. poprzez wspólną modlitwę, złożenie kwiatów, a także zapalenie zniczy, będących wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.
Dalsze obchody uroczystości przeniosły się do budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim, gdzie został wyświetlony polsko-niemiecki film dokumentalny Jolanty Dylewskiej o Żydach w II RP pt. Po-lin. Okruchy pamięci. W produkcji wykorzystano amatorskie filmy wykonane przez emigrantów ze Stanów Zjednoczonych odwiedzających Polskę.
W obchodach uczestniczyli m.in.: Pan Tomasz Malec – przedstawiciel Fundacji AntySchematy2, Pan Piotr Kapusta – Zastępca Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego, Pani Agnieszka Ochał – Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach oraz społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim.