26 czerwca 2018 roku w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie zostały podpisane umowy o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 z Osi priorytetowej: IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie: Działania: 9.2 Poprawa jakości kształcenia ogólnego przez Licea Ogólnokształcące.
Umowę podpisali Tomasz Czop- dyrektor WUP w Rzeszowie, Grażyna Baran – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, Jan Flisak – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. W spotkaniu uczestniczyła również Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak.
Celem głównym projektu pn. Sędziszowskie Liceum Szkołą Kluczowych Kompetencji. Program rozwijania kompetencji i umiejętności uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp. jest podniesienie jakości kształcenia poprzez podniesieni kompetencji kluczowych 248 uczniów / uczennic, podniesienie umiejętności i kompetencji nauczycieli, oraz doposażenie Liceum Ogólnokształcącego w niezbędny sprzęt, narzędzia i pomoce dydaktyczne, skutkujące zwiększeniem stopnia wykorzystania TIK w dydaktyce i nauczania metodą eksperymentu.
Okres realizacji projektu: od: 01.07.2018 do: 30.06.2020
Wartość projektu wynosi 703 312,50 zł
Główne zadania, które zostaną zrealizowane w ramach projektu:
Formy wsparcia (w szczególności szkolenia) podnoszące i rozwijające kompetencje kluczowe uczniów, w tym w zakresie TIK oraz nauk matematyczno-przyrodniczych.
1. Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe uczniów obejmujące:
-zajęcia kształtujące i rozwijające kompetencje z przedmiotów przyrodniczych –biologii, chemii, geografii, fizyki,
- zajęcia wyrównawcze służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia,
-zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów z przedmiotów przyrodniczych oraz zajęcia dodatkowe (z geografii zajęcia terenowe, z języka angielskiego, warsztaty języka niemieckiego i angielskiego, zajęcia z doradztwa edukacyjno- zawodowego).
2. Zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów: podstawy obsługi komputerów
z przygotowaniem do Międzynarodowego Egzaminu ECDL Standard, tworzenie grafiki 3d z elementami prototypownia, podstawy kompozycji i retusz fotografii oraz tworzenie i montaż materiałów multimedialnych.
3. Zajęcia kształtujące i rozwijające kompetencje uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych:
wyjazdy dydaktyczne uczniów podnoszące ich kompetencje z przedmiotów przyrodniczych: na zajęcia do planetarium w Chorzowie (rozwijające kompetencje z geografii, fizyki), wyjazd na zajęcia do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (rozwijające kompetencje z biologii, chemii, fizyki, geografii), wyjazd do ogrodu botanicznego i zoologicznego w Krakowie, wyjazdy na zajęcia z chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim – dla uczniów klas
z rozszerzonym programem nauczania chemii.
4. Szkolenia dla nauczycieli z zakresu stosowania metod oraz form organizacyjnych sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu u uczniów kompetencji kluczowych, prowadzenia procesu nauczania opartego na metodzie eksperymentu, a także podnoszenia kompetencji cyfrowych.
5. Wyposażenie szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne.
Z kolei głównym celem projektu, pn. Z doświadczeniem w przyszłość jest podniesienie jakości kształcenia Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach w okresie do 30.06.2020 roku.
Okres realizacji projektu: od: 01.07.2018 do: 30.06.2020
Wartość projektu wynosi 899 250,07 zł
Główne zadania realizowane w ramach projektu:
1. Doposażenie szkoły w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne Wyposażenie pracowni przyrodniczych- sali biologicznej, chemicznej, geograficznej i fizycznej w narzędzia i pomoce dydaktyczne do nauczania przedmiotów przyrodniczych, wyposażenie Liceum Ogólnokształcącego w pomoce dydaktyczne oraz narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania, prace adaptacyjne w pracowniach szkolnych.
2. Rozwijanie kompetencji i umiejętności uczniów:
-Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze (z języka angielskiego, z matematyki)
-Zajęcia dodatkowe rozszerzające i rozwijające uzdolnienia (z języka: angielskiego, włoskiego, z matematyki)
-Zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego – doradztwo indywidualne
Realizację zajęć kształcenia i rozwijania kompetencji uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych.
a. Zajęcia dodatkowe rozszerzone wiedzę i umiejętności z biologii, chemii, fizyki, geografii
b. Wyjazdy edukacyjne:
-astronomiczne
-zajęcia w laboratorium na uczelni wyższej
-wyjazd przewidziany dla uczniów zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy i zainteresowań z zakresu nauk przyrodniczych – biologii do Bolestraszyc, wyjazdy edukacyjne poszerzające wiedzę z zakresu geografii
c. Kółko astronomiczne-dla zainteresowanych uczniów wszystkich klas.
3.Realizacja zajęć kształtowania i rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów
a. bezpieczeństwo w sieci
b. obsługa programów użytkowych
3. Doskonalenie kompetencji i umiejętności nauczycieli.