Sposób eksponowania flagi lub flag Rzeczypospolitej Polskiej w otoczeniu innych flag, określa tzw. etykieta flagowa, wynikająca z ceremoniału określonego zasadami protokołu dyplomatycznego.
Ogólną wskazówką do postępowania z symbolami Rzeczypospolitej Polskiej – w tym z flagą państwową – jest otaczanie jej czcią i szacunkiem - zarówno, gdy wywiesza się ją lub zdejmuje, jak i podczas przechowywania, gdy nie jest eksponowana. Jest to ustawowe prawo i obowiązek każdego obywatela RP jak również wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Miejsce umieszczenia flagi powinno być honorowe, nieujmujące jej godności oraz zapewniające jej dobrą widoczność.
Należy pamiętać, aby wywieszana lub podnoszona flaga była czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie były wyblakłe. Na otwartym powietrzu flaga powinna być eksponowana od świtu do zachodu słońca. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej, koniecznie musi być odpowiednio podświetlona. Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze. Flaga nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku lub wody. Nie umieszcza się na niej żadnych dodatkowych napisów i żadnego rodzaju rysunków. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Flagi związane z wyjątkowymi wydarzeniami przekazuje się do muzeum.
Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są najważniejszymi symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza flaga państwowa jest dla Polaków nie tylko symbolem Ojczyzny, ale też naszej historii, dumy narodowej i ciągłości państwa. Dlatego też pogłębiona świadomość o obchodzeniu się z tym symbolem powinna stanowić jeden z elementów obowiązkowego wychowania obywatelskiego.
Więcej informacji zawiera opracowanie Etykiety Flagowej z 19 października 2009 dra Dobromira Dziewulaka – specjalisty ds. międzynarodowych w Biurze Analiz Sejmowych, a także U S T A W A z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.