Uczcijmy ich pamięć.. Uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie

W dniu 24 kwietnia 2019 r. na Górze Śmierci odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne oddające hołd wszystkim rodakom walczącym w okresie okupacji hitlerowskiej za naszą wolność, a także upamiętniające tysiące więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w niemieckich obozach pracy przymusowej w Pustkowie.

Na Górze Śmierci zgromadzili się przedstawiciele kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, reprezentujący władze zarówno na szczeblu ogólnopaństwowym jak i lokalnym. Jak co roku w wydarzeniu uczestniczyli harcerze, a także poczty sztandarowe szkół regionu dębickiego oraz ropczycko – sędziszowskiego. Samorząd Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego reprezentowała Pani Bernadeta Frysztak Wicestarosta Powiatu, oraz Pan Andrzej Bączkowski Etatowy Członek Zarządu Powiatu.

Po otwarciu uroczystości i powitaniu przybyłych gości odbyła się Msza Św. celebrowana przez ks. mgr. kan. Ryszarda Pietrasika. Następnie miała miejsce część artystyczna, Apel Poległych oraz złożenie wieńców.

Góra Śmierci to miejsce, w którym podczas II wojny światowej funkcjonował hitlerowski obóz pracy przymusowej. Praca ponad siły, jaką wykonywali zmuszeni do tego ludzie, nie tylko dostarczała okupantowi profitów z niej płynących, ale służyła również wyniszczeniu lokalnej ludności pochodzenia polskiego, żydowskiego i rosyjskiego. Dziś, ku pamięci pomordowanych, na Górę Śmierci prowadzi tzw. „Droga Cierpienia”. Składa się na nią 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk.

Głównym organizatorem uroczystości była Gmina Dębica z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. Współorganizatorami wydarzenia byli m.in.: Powiat Dębicki, Powiat Ropczycko - Sędziszowski, Miasto Dębica, Gmina Ostrów.

 

publikacja: 25-04-2019 , aktualizacja: 25-04-2019, autor: Referat Promocji i Sportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.